אירי ריקין –  במאי, איש טלוויזיה, מרצה

מרצה לפילוסופיה, תרבות וספרות בתוכנית ללימודי חוץ של אוניברסיטת תל אביב והאוניברסיטה העברית. 

הרצאות לבחירה:

הנסיך הקטן
למה הדברים החשובים סמויים מהעין?
הרצאה על הספר 'הנסיך הקטן' ועל מה הוא יכול ללמד אותנו על החיים.
מה מלמד אותנו ספר הילדים הנקרא בעולם על טבע האדם, משמעות החיים, אהבה שאינה תלויה בדבר, ערכים והשקרים שאנחנו מספרים לעצמנו כדי לשרוד את החיים. ההרצאה תפרום את חוטי הקסם המחברים בין מסעותיו של הנסיך הקטן לעיקרי הפילוסופיה הקיומית, מבית מדרשם של סרן קירקגור, ז'אן פול סארטר ואלבר קאמי: הפילוסופים שביקשו למצוא פשר לקיום האנושי בעידן שאחרי מות האלוהים.

כל מה שרצינו לדעת על אושר אבל לא ידענו לשאול
אובססיית האושר היא הפרדוקס של המאה ה-21. מצד אחד חיינו הם כמו תכנית כבקשתך: יש לנו חופש לחיות בכל צורה שנבחר, נגישות בכף היד לכל הידע בעולם וגם לא מתים כבר מדלקת גרון. מצד שני הפך הדיכאון לגורם מוות שלישי אחרי סרטן ומחלות לב. בהרצאה נבדוק למה כשהכל מדהים אף אחד לא מרוצה, למה מתכוני האינסטנט לאושר לא באמת עוזרים, ואיך אפשר בכל זאת להיות מאושרים דווקא כשהכי פחות מנסים.

מה מלמדים אותנו ספרים בכלל, וספרי ילדים בפרט?
"אליס בארץ הפלאות" של לואיס קרול לימדה אותנו למה אף אחד לא מכיר את גברת מציאות. "הקוסם מארץ עוץ" של פרנץ באום לימד אותנו איך אנחנו נראים כשמציצים לנו בפנים.
"פו הדב" של א.א. מילן לימד אותנו למה החיים הם תמיד מתנה, אם רק יודעים לפתוח נכון את העטיפה.
בהרצאה זו של אירי ריקין נבין מדוע החיים אינם מסובכים אלא פשוט חסרי פתרון, למה הדרך אל האושר כל כך פשוטה, אבל בלתי אפשרית, איך אפשר לעשות כלום כל היום,
למה הרגע המאושר ביותר בחיים הוא השנייה שלפני אכילת הדבש ולמה החיים הם לא תחרות ריצה, כי בסוף כולם מגיעים לאותו מקום.