מיכל מינסקי

בעלת ניסיון עבודה עשיר במוסדות תרבות תל-אביביים רבים כמרכז הבאוהאוס, אוספי מוזיאון ארץ ישראל וארכיון הצלמניה, שם משמשת כארכיבאית.

הרצאה לבחירה:

מסע בין שנות טובות של פעםבימינו, עם פרוס השנה החדשה אנו שולחים הודעת שנה טובה גנרית בווצאפ או במייל, אך לאורך עשרות שנים היה נהוג בארץ ובתפוצות לשלוח איגרות שנה טובה שהיוו חלק בלתינפרד מהתרבות הפופולרית. איגרות השנה הטובה היו פלטפורמה המשקפת את המתרחש באותה תקופה ועסקו בנושאים שהיו חלק בלתי נפרד מחיי היומיום של העם היהודי. בהרצאה זו נצא למסע ויזואלי רווי קיטש ונצנצים ונסקור את תולדות איגרות השנה הטובה מלידתן באירופה של אמצע המאה ה-19 ועד לשנות ה-90 של המאה הקודמת: היכן נולד המנהג? מה היו הדימויים הרווחים? מה עשה דואר ישראל על מנת לא לקרוס בתקופת השנה החדשה ואיך הזמרת מדונה השתלבה במנהג?

פורים של פעם – מימי תל- אביב הקטנה לשנות ה-60 מאז ומתמיד חגיגות פורים בתל-אביב התאפיינו בנשפים גדולים, תהלוכות עדלאידע, תחפושות ססגוניות והעיר העברית הראשונה נשטפה בחגיגות למספר ימים. בהרצאה זו נסקור את חגיגות הפורים בעיר משנות העשרים ועד לשנות השישים: מה היו התחפושות הפופולריות לאורך השנים? מי הוכתרה כמלכת אסתר התימנייה הראשונה ומה עלה בגורלה? מי החבורה שמצאה את עצמה על ספסלי הנאשמים של בית המשפט הבריטי עקב ניסיון לחבל בתהלוכות העדלאידע וכיצד זוג הקופים מוצי ופוצי מגן החיות העירוני קשורים לחג? יחד נצא למסע פורימי משעשע ברחובות העיר.

הכרזת המדינה והזוג על הגג  – סדרות צילומים נשכחות צילומים היסטוריים מוכרים ואהובים הם פעמים רבות חלק מסדרה רחבה שצולמה ונשכחה מאחור. בהרצאה זו נתוודע למספר סדרות של צילומים וננסה להבין מדוע נבחרה התמונה המוכרת לנו כמייצגת הסדרה, מה אנו יכולים ללמוד מבחירתה על הלקוח, על הצלם ועל המסר שניסו להעביר לנו דרכה. מה משאיר עלינו רושם חזק יותר, סדרה או דימוי בודד? ומי קובע מה נבחר: הלקוח, הצלם או הציבור? כל זאת ועוד בהרצאה נוסטלגית מלאת צילומי שחור-לבן ותגליות מרגשות.

מעבדות לחירות – סיפורה של עקרת הבית הישראלית – עד לשנות ה-70 להיות עקרת בית בארץ היה מקצוע של ממש לנשים רבות, אותו אף למדו באופן מסודר, התמקצעו, השקיעו מחשבה רבה בטיפוח ודאגה לביתן ולמשפחתן וזכו לכבוד רב עקב חינוכן את הדור העתיד של ישראל.
בהרצאה נגלה מחדש את עקרת הבית: אילו מקצועות נלמדו בבית צעירות מזרחי? מי היתה עקרת הבית המזמרת? מה היו הקריטריונים לזכיה בתואר מלכת המטבח? ואיך מכינים גפילטע פיש מטונה?

מסע מצולם בתל-אביב של פעם – העיר תל-אביב היוותה מיום הקמתה נדבך חשוב בחיי הישוב העברי בארץ ישראל, עיר מודרנית ויהודית בה התרחשו אירועים גדולים לצד יומיומיים. בהרצאה זו נצא למסע מצולם בתל אביב של פעם באמצעות תמונות של מיטב הצלמים בתחילת שנותיה של העיר. נראה כיצד נראו חיי היומיום בעיר העברית הראשונה: מי היו בתי הקולנוע המובילים? מה אכלו ושתו בבתי הקפה? איך נראו בגדי הים של המצילים בשנות ה-40 ומה קרה למוכר הנקניקיות מככר מוגרבי?