ד"ר טל סינס – גנטיקה מוליקולרית

צלמת: אודליה סיינס

בעל דוקטורט ממכון וויצמן למדע בגנטיקה מוליקולרית, עורך פטנטים ישראלי.

הרצאות לבחירה:

"מוח ללא גבולות" – האם יש מציאות אחת או שלכל אדם מציאות משלו? אשליות אופטיות, הליכה על גחלים ומצבי רוח…כולם תוצאה של תהליכים שמתרחשים במוח שלנו. הרצאה על המוח שלנו ועל מי שאנחנו בפרספקטיבה מדעית. חקר המוח מתקדם בקצב מסחרר וגילויים חדשים מתפרסמים מדי יום. אנחנו מתחילים להבין טוב יותר איך פועלים תאי העצב והסינפסות, איך משפיעים תרופות וסמים על המוח שלנו, ואיך זורם המידע מכל החושים אל מוחינו וממנו בחזרה לגוף שלנו. הרצאת חובה למי שרוצה לדעת "מה קורה בקופסה שלנו" וללמוד איך לשמור (ואולי אפילו לשפר) את המוח.

"הקלטת חלומות וקריאת מחשבות"  – הקלטת חלומות וקריאת מחשבות – העתיד כבר כאן? הממשק המתעצם של אדם-מכונה וההתקדמות בחקר מדעי המוח מקרבים אותנו אל עולם שבו נוכל להקליט את החלומות שלנו ולקרוא את המחשבות שלנו ושל האנשים מסביבנו. עד כמה אנחנו קרובים ליום הזה ? איך יראה העולם והאם זה חלום או סיוט? כולל הדגמה בזמן אמת של קריאת גלי מוח מהקהל.

"מרעיון למיליון"– מה ההבדל בין אמצאה והמצאה? מי המציא את הקרטיב הראשון וכמה כסף הרוויח ממציא דובוני הגומי? מה גורם לבנאדם להמציא ומה עושים עם אמצאה כזו? מה עושים טרולים בעולם הפטנטים? הרצאה על עולם הקנין הרוחני שמיועדת לכל מי שאי פעם המציא משהו או חשב על רעיון ורצה להרוויח ממנו כסף. מדוע ממציאת הספינר נותרה חסרת כל? אחרי ההרצאה הזו לכם זה לא יקרה!

"הצד האפל של הגנטיקה" – האם המונח "רוצחים מלידה" נכון גנטית? האם יש גנים שגורמים לאנשים להיות אלימים יותר? כיצד הזיהוי הפלילי עושה שימוש בגנטיקה ולמה הוא לא תמיד עוזר ומדוע בשנים האחרונות נתפסו פושעים שלא הצליחו להגיע אליהם במשך עשרות שנים. האם אנחנו מתקרבים ליצירה של אדם מושלם גנטית, האם הוא באמת מושלם ומה יהיו ההשלכות לגבינו, בני האדם ה"רגילים", שאלות מוסריות, אתיות ומדעיות שבוחנות את גבולות הגנטיקה.

"הכל צפוי והרשות נתונה" – האם הכל באמת צפוי? האם הרשות נתונה? מלידה עד מוות הכל כתוב בגנים שלנו, האם באמת יש לנו רשות? הרצאת מבוא בגנטיקה, פרויקט הגנום האנושי, שיבוט של בני אדם והנדסה גנטית – האם אנחנו בדרך לתינוק המושלם? החל בהבנה כיצד פועלת הגנטיקה בבסיסה דרך קריאה מלאה של הגנום האנושי ועד פריצות דרך בבדיקות גנטיות בעוברים ובתיקון שגיאות גנטיות (מוטציות) על ידי הנדסה גנטית. הרצאה אינטראקטיבית שמעבירה מושגים בסיסיים בגנטיקה ומאפשרת הצצה לעתיד ולהבטחות אך גם לסכנות התמונות בו.

"הקוד הגנטי החדש?"  – בשנים האחרונות מסתבר שהגנטיקה מדבר יותר משפה אחת. לא רק קוד גנטי שאנחנו נולדים איתו ונשאר זהה עד יום מותינו, אלא שפה גנטית משתנה, גמישה ומגיבה לסביבה.
איך יכול להיות שבתאומים זהים אחד האחים שמן בצורה קיצונית ואילו השני רזה? מדוע חשוב ללטף ולחבק את הילדים שלנו ומה הקשר בין זה לבין נטייה להתמכרות? האם הזכרונות/טראומות שלנו נשמרים במטען הגנטי ועוברים לדורות הבאים? מדע האפיגנטיקה.