אטילה שומפלבי – אולפן ynet

אטילה שומפלבי, המגיש הראשי של אולפן ynet,  פרשן פוליטי, עמית מחקר במכון למחקרי ביטחון לאומי

נושאים לבחירה:

שקרים רבותי שקרים – הפייק ניוז הפך למושג שגור בשנים האחרונות, אולם מאחורי הביטוי החביב הזה ישנה תופעה מסוכנת לדמוקרטיה: כיצד משפיע הפייק על השיח הציבורי? האם הדמוקרטיה הישראלית בסכנה? מה ההבדל בין פייק ניוז, דיסאינפורמציה ומיסאינפורמציה? מי עומד מאחורי מפעלי הכזב? כיצד משפיע הפייק על המוח האנושי? האם ניתן לבלום את התפשטות השקר? מהו מבחן החמות ולמה הוואטסאפ הוא כלי הנשק המסוכן ביותר כיום? איך מייצרים תודעה כוזבת, והאם ניתן לסמוך על כך שהקברניטים מקבלים את ההחלטות על סמך מידע אמיתי ולא פייק מודיעין?

מאחורי הקלעים של הפוליטיקה הישראלית – מסע בנבכי המערכת הפוליטית הישראלית, ונגיעה במגוון נושאים: אקטואליה מעודכנת, התרסקות השמאל, עליית הפופוליזם, חיסול הימין/שמאל ועליית הליברלים/שמרנים, השתלטות הפייק והדיסאינפורמציה על השיח הפוליטי, השליטה של בנימין נתניהו בנרטיב הפוליטי בעשור האחרון, המשבר הקיומי של העיתונות, האם קיים דיפ סטייט ועוד.

30 שנה למהפכה ברומניה – העיתונאי אטילה שומפלבי חוזר שלושים שנה אחורה, אז היה ילד בן 10,  אל המהפכה המדממת של רומניה, שהובילה להפלתו של הרודן ניקולאה צ'ואשסקו, אחד הרודנים האכזריים של אירופה במאה העשרים. על החיים מאחורי מסך הברזל, על מנגנון הפחד, על הסקוריטטה, על הילדות בצל החרדות והמחסור ועל העוצמה של מיליוני אדם שנלחמו כדי לצאת לחופשי. וגם: מה קרה לרומניה בשלושים השנים האחרונות, ומדוע דמוקרטיה בלבד היא לא תמיד הפתרון?